دسته‌بندی نشده

اراده آزاد مغز

مشغول خوندن کتاب ” فلسفه اگزیستانسیالیسم ” از ” ژان پل سارتر ” بودم. داخل کتاب بحثی که پیش اومده بود بین آزادی داشتن ( یا نداشتن ) انسان بود.

این مسئله مقداری من رو به گذشته برد و یاد حرف یکی از دوستانم افتادم که گفته بود مغز چند ثانیه پیش از تصمیم گیری ما تصمیم گیری میکنه.
برام جالب بود متوجه بشم آیا ما واقعا اراده ای از خودمون برای انتخاب داریم یا نه؟
وارد این سایت شدم و شروع به خوندن مطلب کردم ، اگر قرار باشه به صورت خلاصه براتون بگم. یک آزمایشی رو یک سری از دانشمند های اسرائیلی در مورد اراده ی آزاد انجام میدن که داخل مجله ی ساینتفیک ریپورت منتشر شد.
داستان از این قراره که دو تا الگوی راه راه رو به روی چهارده شرکت کننده قرار میدن ، هر کدوم از اون چهار ده نفر داخل یک دستگاه تصویربرداری تشدید مغناطیسی کارکردی (fMRI) قرار میگیرند.
به این افراد دو تا الگوی افقی قرمز رنگ و عمودیِ سبز رنگ نشون میدن ، از اون افراد میخوان تا بیست ثانیه تصمیم گیری کنند که کدوم الگو رو انتخاب میکنند ، بعد از انتخابشون باید یه دکمه رو فشار میدادند ،بعد شروه میکردند به تصور کردن الگوی انتخابی خودشون.
نتیجه ی حاصل از این آزمایش واقعا جالب بود.
چون 11 ثانیه قبل از این که اون افراد یک الگو انتخاب کنند ، مغز اون ها الگوی انتخابی اون ها در 11 ثانیه بعد رو انتخاب کرده بود.
معنی این حرف اینه که مغز انتخاب میکنه و ما فقط از تصمیم مغز پیروی میکنیم!
از این به بعد هر باری که دلتون میخواست کاری انجام بدید ، یادتون باشه که یک چیز بامزه داخل سرتون هست که قبل از شما دلش میخواسته اون کار رو انجام بده! 
و طوری وانمود میکنه که انگار این شما هستید که دلتون میخواد اون کار رو انجام بدید ، و تمام افکار رو به اسم شما میزنه!

ضمیر ناخودآگاه

بعد از مطلبی که در این مورد خوندم برام جالب شد که چقدر مسئله ناخودآگاه میتونه قوی باشه ، که توی شرایط مختلف بتونه پیش بینی کنه ما دقیقا میخوایم دست به چه کاری بزنیم.

بازدیدها: 29